.gif)
„PÁRHUZAMOS KULTÚRÁÉRT” DÍJ
MEDIAWAVE DÍJ
2001-ben a MEDIAWAVE Alapítvány kezdeményezte, hogy díjazásban részesüljenek az olyan magyar és az országban fellépő, egyedi művészeti életpályával rendelkező személyiségek, kiknek civil és/vagy szuverén szellemisége sosem illeszkedett az épp aktuális vagy divatos kulturális irányzatokhoz, hanem saját, belső művészeti iránytűjük által kijelölt útjukat járják. Sokszor nehéz természetű, robbanékony, „nagy lelkű” vagy éppen a végtelenségig szelíd, alázatos, visszahúzódó, szinte észrevétlen személyiségekről van szó. Abban azért hasonlítanak egymásra, hogy kevéssé tudta befolyásolni/megtörni őket a környezet vagy a politika szándékos vagy szándéktalan átlaghoz szorító ereje.
Az előző évek díjazottjai itt érhetők el!
2008-ban a „PÁRHUZAMOS KULTÚRÁÉRT DÍJAT” kapja
MAGYAR DÍJAZOTTAK
--------------------------------
JELES András
filmrendező (HUN)

-----------------------------------------
KOVÁCS Ferenc
ethno- és jazzmuzsikus, zeneszerző (HUN)
------------------------------------------
NAGY József (Josef NADJ)
színész, táncos, rendező, koreográfus (FRA/SERB)

---------------------------------
KÜLFÖLDI DÍJAZOTTAK
--------------------------------
Mike HOOLBOOM
filmrendező (CAN)

-------------------------------------
Jirí MENZEL
filmrendező (CZE)
_200x133t0_ic.jpg)
-------------------------------------
David MURRAY
jazzmuzsikus, zeneszerző (USA)
_200x133t0_ic.jpg)
-----------------------------------
----------------------------------------------------
RÖVID ÉLETRAJZOK
MAGYAR DÍJAZOTTAK
---------------------------------------------------
JELES András
/1945/
filmrendező, operatőr

1971-ben végzett az ELTE magyar-népművelés szakán. Filmes pályáját amatőrfilmesként kezdte. 1974-ben elvégezte a Színház- és Filmművészeti Főiskola rendezői szakát. Operatőri diplomát is szerzett. 1974-től a MAFILM asszisztense, majd rendezője volt. A hetvenes években a Televízióban dolgozott. Első játékfilmjét 'A kis Valentinó'-t 1979-ben rendezte, amiért az 1980-as Magyar Filmszemlén a Kritikusok díját vehette át. A nyolcvanas években megalakította a "Monteverdi Birkózókör" nevű avantgarde színtársulatot. Kísérleti filmjei mellett e társulat előadásainak videóváltozatait is elkészítette a Balázs Béla Stúdióban. 1983-as 'Álombrigád' című filmje csak 1989-ben kerülhetett a közönség elé. 1989-ben ugyanezzel a filmmel elnyerte a Legjobb forgatókönyvért járó Arany delfin díjat a Trójai Filmfesztiválon, 1990-ben pedig a Filmszemle Kritikusok díját. Munkájáért előbb 1989-ben ajánlották fel számára a Balázs Béla-díjat ( nem fogadja el), majd 1992-ben Balázs Béla-díjas, 2008-ban pedig Kossuth-díjas lesz. 2004-ben a József és testvérei újból elhozza számára a Filmszemle díját.
filmográfia
1969: Így fog leperegni (d) 1969: Meghallgatás (d) 1971: Fehér sereg (r) 1971: Töredék (r) 1973: A vasárnap gyönyöre (r) 1974: A vándor (d) 1974: Félálom (r) 1977: Légy jó mindhalálig (r/tv) 1979: Csokonai I-II. (tv) 1979: Montázs (d) 1979: A kis Valentino 1983: Álombrigád 1983: Angyali üdvözlet 1985: Thália szekerén (r/tv) 1985: Szélvihar 1986: A mosoly birodalma 1993: Senki földje 2003: József és testvérei - Jelenetek egy parasztbibliából
-------------------------------------------------
KOVÁCS Ferenc
/1957/
ethno- és jazzmuzsikus, zeneszerző / ethno and jazz musician, composer
_440x296t0_ic.jpg)
1957-ben született Budapesten. A Liszt Ferenc Ének-zene Tanárképző Főiskolán végzett. Ének-szolfézs-trombita tanári diplomát szerzett. Először a Postás Szimfonikus zenekar első trombitásaként dolgozott, majd a Népszínház táncegyüttesében. Pályája során számos kortárs alkotóműhely munkájában vett részt. Dolgozott a 180-as csoporttal és Szabados György - MAKUZ együttesében. Alapító tagja volt a Budapest Ragtime Band-nek, mellyel 15 évig dolgozott. Dresh Mihály kvartettjének jelenleg is oszlopos tagja.
1994 óta tagja a Balogh Kálmán Gipsy Cymbalom Bandnek és a Romano Kokalonak. Szóló hegedűsként játszott Kovács Gerzson Péter TRANZ DANZ együttesének több darabjában is. 2001-ben végleg csatlakozott a Djabe zenekarhoz melynek meghatározó szólistájává vált rövid idő alatt. Egy komoly váltással megalakították a MAGONY-t, mely mind zenei minőségében, színpadi megjelenésében nagy dolgokra hivatott. Vallja, hogy barátságból lehet zenélni, zene kapcsán lehet barátságokat kötni. Így játszott már együtt Nagy Kriszta festőművésszel (Tereskova), ef Zámbó Öcsivel (Happy Dead Band), Pocsolyással a VW szervizből és még sorolhatnánk.
--------------------------------------------------
NAGY József
(Josef NADJ) /1957/
színész, táncos, rendező, koreográfus / actor, dancer, director, choreographer (FRA/SERB)
Nagy József a délvidéki Magyarkanizsán született 1957-ben. Világhírű színművész-rendező, a magyarkanizsai JEL Színház alapítója, az orléans-i Centré Chorégraphique d'National Orléans kortárs táncszínház vezetője.
A 70-es évek végétől Budapesten néprajzot, fuvolát tanult valamint a Kecskés András vezette Szkéné társulatnál a pantomimjátékkal ismerkedett. Ezután Párizsba utazott, ahol Marcel Marceau-nál majd Eugene Decraux-nál tanult mimet és mozgást. Ekkor ismerkedett meg a bhuttóval, a kontakt tánccal, az akrobatikával. 1987-ben mutatta be első önálló rendezését a Pekingi kacsát, amellyel egy csapásra felkeltette a világ érdeklődését, és Nagy Józsefet, mint egy eredeti Közép-európai alkotót ünnepelték. Több mint húsz éves pályafutása alatt olyan immár színháztörténeti alkotások születtek mint: A hét rinocéroszbőr, Commedia Tempio, A kormányzó halála, Woyzeck, Orfeusz létrái, Utazók, Habakukk kommentárok, Virrasztók, Filozófusok, Éjfél után, Egy ismeretlen naplója.
2001 decemberében a Francia Köztársaság a kultúráért tett érdemeiért a Becsületrend lovagja érdemrenddel tüntette ki Nagy Józsefet. A Filozófusok c. előadásért és a Dominic Mercy-vel készített duójáért pedig a francia kritikusok az év legjobb előadásának járó díjat adományozták neki. 2003-ban a Magyar Művészetért díjat nyerte el. 2004-ben Magyarkanizsán bemutatta az Apocrif kódex 2. részét, az Éden c. új darabját, amely a neves nemzetközi színházfesztivál, a belgrádi BITEF nyitóelőadása is volt egyben, és amely ugyanitt a legjobb rendezés díját nyerte el. Munkásságát elismerték már mindezek mellett a neves moszkvai Arany Maszk-díjjal és az UNICEF nagydíjával, valamint 2001-ben az Európai Színházak Szövetségének (Premio Europeo per il Teatro Taormina) Taormina nevű Európa-nagydíjával is.
Az általa vezetett orléans-i táncszínházat (Centré Chorégraphique d'National Orléans) méltán tartják a mai kortárs színházak egyik legkiválóbbjaként. Rendszeresen fellép minden európai országban, Észak és Dél-Amerikában, Ausztráliában, Oroszországban, Japánban, Izraelben...
--------------------------------------------------------
KÜLFÖLDI DÍJAZOTTAK
--------------------------------------------------------
Mike HOOLBOOM
/1959/
filmrendező / film director (CAN)
_440x330t0_ic.jpg)
1959-ben született Torontóban. Kanadai kísérleti, vagy ahogy ő mondja: “fringe” filmrendező, vágó, hangmérnök, szerkesztő és író.
1980 óta készült több mint 50 filmjével csaknem ugyanennyi díjat hozott már el a legrangosabb nemzetközi filmfesztiválokról (1996-ban és 2002-ben többek között a MEDIAWAVE Fesztivál fődíját tudhatta magáénak). A kanadai avantgárd filmezés nagy alakja: 1988 és 1990 között a Kanadai Filmrendezők és Forgalmazók Központjának fringe filmes titkára. Itt alapította meg The Independent Eye című függetlenfilmes lapját. 1989-ben hozta létre Jonathan Pollarddal, Barbara Sternebrggel, Philip Hofmannal és Gary Popovich-csal a Pleasure Dome nevű avantgárd művészeti társulást, mely a fringe film és video szentségében született. Számos elismert kanadai fringe filmrendezővel dolgozott már együtt, így Kika Thorne-nal, Steve Sanguedolce-val, Ann Marie Fleminggel.
----------------------------------------------------------
Jirí MENZEL
/1938/
film és színházi rendező, színész (CZE)

Jiří Menzel cseh filmrendező, színházi rendező, színész. A csehszlovák új hullám kiemelkedő alakja, Oscar-díjas a Szigorúan ellenőrzött vonatok című filmjével. A prágai Művészeti Főiskola filmművészeti szakán (FAMI) szerzett filmrendezői diplomát 1962-ben. 1965-ben készítette első rövidfilmjeit. Közismert a barátsága sok magyar művésszel. Játszott több magyar filmben (pl. Szívzűr – Böszörményi Géza, Felhőjáték – Maár Gyula, Franciska vasárnapjai – Simó Sándor); színdarabot is rendezett Magyarországon. Rövid ideig igazgatta a Barrandov filmgyárat (1990). Tanít a londoni filmfőiskolán.
-------------------------------------------------------
David MURRAY
/1955/
jazzmuzsikus, zeneszerző (USA)

A Grammy-díjas (1989) David Murray zenéje a blues, a jazz és a gospel keveréke. Amerika nyugati partján született, keresztény szellemben nevelkedett, aztán az 1970-es években a libertariánus eszmék hatására emancipálódott és New York jazzéletének fénykorában, a nyolcvanas években zenei vezéregyéniség lett. A múltját azonban soha egy percig nem tagadja, hiszen jól tudja, gyökerek nélkül az embernek jövője sincs.
A hetvenes évek végétől a kilencvenes évek elejéig David Murray 17 albumot adott ki a Black Saint lemezcéggel, jelentős hírnévre téve szert. Felvételeket készített a World Saxophone Quartettel, és többek között Randy Westonnal, Dave Burellel, Lawrence “Butch” Morrisszal, Olu Daraval, Anthony Davisszel, Craig Harrisszel, John Hicksszel, James “Blood” Ulmerrel, Don Pullennel, Steve Colemannal. is.
2007 januárjában New Yorkban jelent meg legújabb lemeze Sacred Ground, azaz Szent Föld címmel. A Black Saint Quartet két kulcsfigurája is játszik az albumon: a bőgős Ray Drummond és az ütőhangszereken Andrew Cyrille.
Díjai és elismerései: Grammy, Guggenheim ösztöndíj, Bird díj, a dán Jazzpar díja, a Village Voice Magazin az (1980-as) évtized zenészének, a Newsday c. újság 1993-ban az év zenészének választja, az 1994-es ír Guinness Jazz Fesztivál „egyénisége”, 1995-ben pedig a Ralph J. Simon Rex díjat kapja munkája elismeréséül. Két dokumentumfilm is feldolgozta életét: a „Speaking in Tongues”(1982) és a „Jazzman”, az 1999-es Baltimore-i Film Fesztivál egyik versenyfilmje.